2023. május 22., hétfő

Római vakáció 2023 - 4. rész

 Utolsó napra egyetlen nagyobb falatot hagytunk: a Vatikánt (vagy hivatalos nevén, Vatikánvárosi Államot). Itt szétszedném a három látogatást, mert 2013-ban a férjemmel Voltunk a Vatikáni Múzeumban és a Sixtus kápolnában, de mivel leszakadt az ég, a Szent Péter Bazilika kimaradt. 2019-ben a gyerekek miatt szóba sem jött a múzeum, helyette megnéztük a bazilikát és felmentünk a kupolába. Idén pedig csak a kupola aljáig mentünk (ez hiba volt, így utólag belátom). 

Ha csak most csatlakoztál, ne hagyd ki az első, második és a harmadik részt sem (a szavak linkelve vannak, az adott cikkhez visznek)!

1. Musei Vaticani (A Vatikáni Múzeum és a Sixtus Kápolna)

Várakozás a bejutásra, 2013

2013-ban ez roppant egyszerű volt. Megvettem a jegyet a hivatalos weboldalon, és ennyi. Igaz jóval drágább volt a foglalás miatt, mintha sorban álltunk volna jegyért, de így két perc alatt bent voltunk, míg volt olyan magyar pár a "normál" sor közepén, akik már két órája várták, hogy bejussanak.

Úgy tudom, azóta a helyzet még rosszabb. Két hónappal hamarabb nyitják a napokat és körülbelül éjféltől negyed egyig lehet jegyet venni, utána elfogy vagy összeomlik a rendszer. Nem, nem az emberek vásárolják fel, hanem a különböző "jegyüzér" weboldalak. Egyszerűen nem értem, miért nem tesz ez ellen a Vatikán semmit. Akinek nem sikerül, az vagy kihagyja, vagy órákat áll sorban, itt ugyanis (pl. a Colosseummal ellentétben) megmaradt a helyszíni jegyárusítás, vagy megveszik ezektől a (nem hivatalos) weboldalaktól. Roppant szomorú ez...

Millió kép közül kiválasztottam néhányat (mind 2013-ban készült):












Még egyszer nagyon szeretnék majd eljutni, de ha ez összejön, csak és kizárólag idegenvezetővel megyek. Egyszerűen olyan mennyiségű műtárgy van felhalmozva amit képtelenség egy bizonyos ponton túl felfogni és feldolgozni. Jobban elfáradtam, mint ha végigjártam volna az egész Fórumot. Arról nem is beszélve, hogy mindez milyen óriási területen található. Sokszor azt sem tudtuk merre vagyunk arccal előre. Ennek ellenére természetesen hatalmas élmény volt, nem cserélném el semmiért!
A Sixtus kápolna része a Vatikáni Múzeumnak, ugyanazzal a jeggyel látogatható, de nem lehet bent fényképezni, így nem tudok képet prezentálni róla.

Sixtus Kápolna nyitva tartás: hétfőtől-szombatig 9:00-18:00-ig (belépés 16:00-ig), és minden hónap utolsó vasárnapján 9:00-14:00-ig (belépés 12:30-ig).
A Sixtus-kápolna 2023-ban zárva van az alábbi napokon: június 29., augusztus 15-16., november 1., december 8., 25-26. és 31.
Éjszakai nyitva tartás: április 14. és október 28. között minden pénteken és szombaton 19:00 és 22:30 között is nyitva van a múzeum (belépés 20:30-ig). Ezekre az esti időszakokra csak interneten, előre lehet jegyet váltani.

Vatikáni Múzeum nyitva tartás: 2023. január 1. és december 31. között: hétfőtől szombatig mindennap: 9:00-18:00 (belépés 16:00-ig), 2023. április 14. és október 28. között: pénteken és szombaton éjszakai nyitva tartás: 9:00-22:30 (belépés 20:30-ig)
Minden hónap utolsó vasárnapján 9 és 14 óra között ingyenes a belépés (utolsó belépés 12:30-kor lehetséges).
Zárva: vasárnaponként, kivéve a hónap utolsó vasárnapját, illetve január 1., 6., február 11., április 10., május 1., június 29., augusztus 15-16., november 1., december 8., 25-26. és 31.

Vatikáni Múzeum jegy ára 2023-ban: Felnőttjegy a helyszínen, csak az adott napra: 17 Euró; kedvezményes jegy (6-18 éves korig): 8 Euró; gyerekjegy (6 éves korig): ingyenes



2. Piazza San Pietro, Basilica di San Pietro in Vaticano (Szent Péter Tér és a Szent Péter-Bazilika)

A Szent Péter-Bazilika, 2019

A Szent Péter Tér és a Szent Péter-Bazilika (a kupola kivételével) is ingyenesen látogatható, jelenleg nincs szükség regisztrációra, "csak" sorban kell állni :) Nekünk ez most (2023. május 16-án) másfél óráig tartott. Miért kell sorban állni, ha ingyenes? Mert nagyon komoly biztonsági ellenőrzésen kell átesni a belépés előtt. Mint egy reptéren. Átvilágítják a csomagot, le kell venni a kabátot, és elvileg mindenkinél csak egy üveg víz lehet. Közben küzd az ember az illegális sorban állókkal, akik erőteljesen próbálkoznak bárhová betolakodni a sorba, ahonnan nem küldik el őket. Erélyesen kell fellépni ellenük, különben az ember lánya és/vagy fia időtlen-időkig rostokolhat a belépésre várva.

A Szent Péter-Bazilika belső tere, 2019

A Szent Péter-Bazilika belső tere, 2019

A Szent Péter-Bazilika belső tere, 2019

Néha lefelé is érdemes nézni, 2023

A Szent Péter-Bazilika belső tere, Szent Péter sírja, 2019

A Szent Péter-Bazilika belső tere, Bernini bronzból készült baldachinja, 2019


Michelangelo Buonarroti Piétája, 2019

Nyitva tartás (bazilika): október elejétől március végéig: minden nap 7:00-18:30, április elejétől szeptember végéig: minden nap 7:00-19:00

3. Cupola di San Pietro (A Szent Péter-Bazilika kupolája)

A bazilika tetősíkja, háttérben a kupolával, 2019

"A Szent Péter bazilika kupolájába kétféleképpen lehet feljutni, vagy teljesen gyalogosan, vagy először lifttel, majd félúttól gyalogosan. Aki jó erőben van, és vállalja az 551 lépcsőfok mászást, az 2 eurót spórolhat, mert 8 eurót kell fizetnie, míg a liftes megoldás ára 10 euró. Senki ne gondolja, hogy lifttel végig fel lehet jutni, mindenképpen lépcsőt kell mászni, a lifttől még kb. 20 emelet magasságot, összesen 320 lépcsőfokot. Annyi könnyebbség van, hogy a teraszon félúton van ivókút és mellékhelység.
A bazilika tetejétől a kupola aljáig egy viszonylag szűk csigalépcsőn kell feljutni (itt nincs is ablak). Onnan pedig a kupola belsejében vezet a lépcső mintegy spirál vonalban, a falak a kupola belseje felé dőlnek. Ezen a részen néhol található ablak pici beugróval, ahol esetleg meg lehet pihenni, a kupola teteje felé pedig fémből épített lépcsőkön lehet haladni. A legvégén pedig újból csigalépcső következik, ami még szűkebb az elsőnél, de ez már nem olyan hosszú szakasz." - az idézet forrása.
2019-ben és idén is a liftet választottuk és nagyon jól tettük. Úgy vélem mindenkinek fel kell mérnie a fizikai állapotát és ennek fényében vállalni vagy nem vállalni a lépcsőzést. Nagyon sok a lépcső még a lift után is. Nagyon sok. Nagyon! Most már több figyelmeztető tábla is ki van rakva, hogy milyen betegségek esetén nem ajánlják a lépcsőzést (pl. szívbetegeknek, cukorbetegeknek, keringési elégtelenségben szenvedőknek stb.). Mikor 2019-ben voltunk, láttunk fiatal, sportos lányokat félúton egy ablakmélyedésbe bújva sírni... De! Az is igaz, hogy ha valaki egyszer feljut, mesés panorámában lehet része!!! Bánom, hogy az idén nem vágtam bele. A tetőteraszról nem sok mindent lehet látni, ugyanis a széléig nem lehet kimenni, mert kerítéssel el van zárva.
Ha már egyszer sorban álltál a bazilikához, utána sorba kell állni a kupola jegypénztárához és a lifthez is ofkorsz :)

Sorban állás a kasszához (a kupolába), 2023

Sorban állás a lifthez (a kupola aljába), 2023

Séta a tetőn, 2019

Séta a tetőn, 2023

Séta a kupola aljában a bazilikában, a mozaikok mellett, 2023

Séta a kupola aljában a bazilikában, 2019

Különböző lépcső-típusok a kupolában, 2019

Kilátás a kupolából, 2019

Kilátás a kupolából, 2019

Lefelé indulunk a kupolából, 2019

Nyitva tartás (kupola): október elejétől március végéig: minden nap 7:30-17:00, április elejétől szeptember végéig: minden nap 7:30-18:00

4. Ponte Sant' Angelo (Angyalhíd)

A Ponte San't Angelo vagyis az Angyalhíd, a Teverén, 2019 

Az Angyalhíd köti össze a Via de Banco di Santo Spirito-t és az Angyalvárat. Nem érdemes kihagyni. Mindig sok a turista, de a látvány a Teverével és az Angyalvárral lenyűgöző. Érdemes este, kivilágítva is szétnézni, mert mesés látvány (a második rész végén már mutattam róla fotót).


5. Castel Sant’Angelo (Angyalvár)

Az Angyalvár az Angyalhídról, 2023

Az Angyalvár - legnagyobb sajnálatomra - eddig minden alkalommal kimaradt (csak kívülről néztük meg). Vagy az időből futottunk ki, vagy az útitársainkat nem tudtuk meggyőzni arról, hogy nézzük meg. Legközelebb kötelező lesz :)
Amit biztosan láttam, hogy délelőtt-kora délután hatalmas sor állt a bejáratnál, míg késő délután-estefelé egyáltalán nem láttunk sort. 

Angyalvár a Szent Péter Tér felől, 2019


Nyitva tartás: keddtől vasárnapig 09:00-19:30 (pénztárzárás: 18:30). Hétfőnként ZÁRVA! A felnőtt jegy 12 Euró, 18 és 25 éves kor között 2 Euro, 18 éves kor alatt ingyenes. A hónap első vasárnapján a Castel Sant'Angelo Nemzeti Múzeumba ingyenes a belépés, és előzetes foglalás nem szükséges, cserébe viszont rengetegen vannak :) A hivatalos weboldalt ITT találod, jegyet előre pedig ITT vehetsz.



+1 ötlet: a Trastevere negyed (Róma 13. kerülete)


A Trastevere negyednek fantasztikus varázsa van, nem érdemes kihagyni. "A Tevere nyugati partján, a Vatikántól délre, a Municipio I-en belül. A név a latin trans Tiberimből származik, amely szó szerint azt jelenti, hogy a Tiberisen túl. Logója egy arany oroszlánfej, piros háttérben, a jelentése bizonytalan. Északról a Borgo, az olasz főváros 14. kerülete határolja." - Wikipedia
A szállások, éttermek jellemzően olcsóbbak ebben a negyedben, de minőségben semmivel nem maradnak el a frekventáltabb helyeken levőktől. 




Az online jegyvásárlással kapcsolatban egyetlen tanácsom van: az összes (olasz) nevezetesség hivatalos honlapjának webcíme .it-re végződik. Ha ettől eltérőt látsz (pl. .com) akkor nagy valószínűséggel nem a hivatalos oldalon jársz, bármit is állítson az a felület magáról. Sajnos pont azért van a kialakult káosz az online jegyvásárlás körül, mert ezek a "jegyüzér" (ezt használom gyűjtőszónak) oldalak felvásárolják a jegyeket. És igen. Mindenhova lehet venni ezeken jegyet. De! Abba gondolj picit bele, hogy ha senki nem venné meg tőlük, akkor felesleges lenne árulniuk. Így én/mi azt a döntést hoztuk, hogy csakis a hivatalos oldalakon vásárolunk bármilyen jegyet, és ha nem sikerül akkor kimarad, vagy sorban állunk. És hogy miért éri meg a jegyüzéreknek felvásárolni a belépőket? Mert így vagy úgy, de drágábban adják el. Ez ennyire egyszerű.

Remélem hasznos volt az összegzés, találtál benne válaszokat a kérdéseidre. A következő (utolsó) részben beszélünk egy kicsit még az ételekről :) az előző részt pedig itt találod. 

Nincsenek megjegyzések: